Lenovo ThinkPad 13 - Prezentacja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
13-calowe urządzenie z serii ThinkPad przeznaczone jest przede wszystkim dla klientów biznesowych, którzy polują na niewielkie laptopy o niskim poborze mocy. Firma Lenovo postawiła przede wszystkim na mobilność swojego produktu, dlatego wyróżnia się on małą wagą i drobnymi rozmiarami.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Głównym zadaniem, jakie spełnić ma Lenovo ThinkPad13 jest umożliwienie stabilnej pracy nie tylko w biurze, ale przede wszystkim podczas podróży, dlatego wszystkie konfiguracje laptopa pracują na szybkich dyskach półprzewodnikowych, których maksymalna pojemność wynieść może 512 GB.

Polecane laptopy

Przekłada się to również na zastosowanie 13-calowego ekranu, który zdecydowanie zmniejsza wymiary urządzenia. Jest ono więc bardzo poręcznie i dobrze spisuje się w ramach pracy mobilnej. Samo działanie laptopa w taki warunkach również jest zadowalające – odpowiada za to między innymi pamięć RAM, która w urządzeniu występują w odmianie DDR4.

Oczywiście praca laptopa zależna jest również od procesora. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż omawiany model można kupić z czterema różnymi układami. Najmocniejszym z nich jest bez wątpienia Intel Core i7-6500U, który został wyposażony w dwa fizyczne rdzenie, obsługujące do czterech wątków jednocześnie. Jego taktowanie wynosi od 2500 do 3100 MHz.

Wymieniony procesor kierowany jest przede wszystkim do profesjonalistów pracujących na zaawansowanych programach. W ramach standardowej pracy biurowej i mobilnej, w zupełności wystarczające okażą się układy z rodziny procesorów intel core i5 takie jak i5-6300U oraz i5-6200U (oba posiadają po dwa rdzenie), które w niedużym stopniu ustępują najmocniejszemu modelowi. Ostatnia, najtańsza konfiguracja wykorzystuje natomiast na procesorze Intel Core i3-6100U (także z dwoma rdzeniami).

Lenovo ThinkPad 13 nie został przygotowany do pracy w szczególnie zaawansowanych programach graficznych, dlatego użytkownicy skorzystać mogą wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej. W każdej konfiguracji będzie to Intel HD Graphics 520.

Podkreślić należy, że omawiany laptop występuje również na rynku w wersji przystosowanej do pracy na systemie operacyjnym Chrome OS (Lenovo ThinkPad 13 Chromebook). Przygotowany został on na jądrze oprogramowania Linux. Wyróżnia się bardzo prostym interfejsem oraz pracą opartą na przeglądarce internetowej Chrome. Umożliwia on w szybkie i wygodne uruchamianie aplikacji internetowych i to właśnie do Internautów jest on kierowany.

Obudowa

Mobilny charakter laptopa i 13-calowy ekran przełożyły się na jego niewielką wagę (niecałe 1,5 kg), co w pewien sposób przekłada się na solidność wykonania jego obudowy. Producent zdecydował się bowiem na wykorzystanie tworzywa ABS, dlatego jest ona bardzo podatna na wykrzywienia i uszkodzenia mechaniczne. Zawiasy również mogłyby działać nieco płynniej, choć do ich zalet trzeba zaliczyć fakt, iż umożliwiają odchylenie ekranu o 180 stopni.

Niedociągnięcia konstrukcyjne obudowy rekompensuje nieco duża ilość portów USB. 3 z nich wyróżniają się standardem 3.0, natomiast jeden został przygotowany zgodnie z najnowszą technologią (USB typu C).

Chłodzenie

Przyczepić można się do działania zamontowanego w laptopie układu chłodzenia. Pomimo braku dedykowanej karty graficznej i wykorzystaniu procesorów z niskim wskaźnikiem TDP, maksymalne temperatury w najcieplejszych miejscach obudowy dość wyraźnie przekraczają granicę 40 stopni Celsjusza. Śmiało można więc uznać, że wentylator powinien pracować lepiej.

Jeżeli chodzi natomiast o natężenie generowanego przez laptop hałasu, oscyluje ono w granicach 33 dB. Nie jest to więc urządzenie nadmiernie głośne.

Ekran

Mocną stroną Lenovo ThinkPad 13 jest natomiast jego matryca. Została ona wykonana w technologii IPS, co jest gwarancją zachowania poziomu przyzwoitości. Wyposażona jest także w matową powłokę, dzięki czemu laptop może być przez nas wykorzystywany także na zewnątrz.

Jeżeli chodzi o jakość generowanego obrazu, stoi ona na zadowalającym poziomie, czego potwierdzeniem jest średni błąd DeltaE200 na poziomie 4,5. Jeżeli chodzi o rozdzielczości, to w droższych wersjach mamy do czynienia z matrycą Full HD, natomiast w tańszych z HD.

Wydajność

Na koniec warto sprawdzić przydatność omawianego laptopa w testach diagnostycznych i podczas obsługi gier. W pierwszym przypadku uruchomiony został program Cinebench R15, którego zadaniem było sprawdzenie najmocniejszego procesora montowanego w laptopie (i7-6500U). W teście jednowątkowym uzyskał on 123 punktów, a w wielowątkowym 303 punktów. Rezultat na miarę laptopów biznesowych ze średniej półki jakościowej.

Jeżeli chodzi natomiast o testy graficzne, uruchomiono programy 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 3DMark 11 Performance GPU. Karta Intel HD Graphics 520 uzyskała w nich kolejno 40 430 i 1123 punkty. Nie ma więc tragedii.

Do grania

Pozostało nam jeszcze wymienić kilka gier komputerowych, które mogą zostać uruchomione na najmocniejszej konfiguracji laptopa Lenovo ThinkPad 13. Oto one:

  • Counter-Strike: GO – low: 110 fps, medium: 75 fps, high: 50 fps,
  • Mafia II – low: 40 fps, medium: 32 fps, high: 25 fps,
  • StarCraft II: Heart of the Swarm – low: 160 fps, medium: 55 fps, high: 30 fps,
  • GRID: Autosport – low: 100 fps, medium: 50 fps, high: 25 fps,
  • F1 2014 – low: 55 fps, medium: 40 fps, high: 25 fps.

Cena

Jeżeli komuś zależy na zakupie konfiguracji z procesorem Intel Core i7-6500U, będzie musiał zapłacić około 5000 złotych. Wszelkie konfiguracje wyposażone w słabsze układy kosztują od 3000 do 4000 złotych.

Czy warto?

Lenovo ThinkPad 13 to solidny laptop, który bardzo dobrze sprawuje się podczas podróży. Dzięki przyzwoitej matrycy i niezłym podzespołom, okaże się również bardzo przydatny w ramach użytku biurowego. Wspomnieć należy jednak tez o jego wadach, do których z pewnością zalicza się słabej jakości obudowa oraz nieco zbyt słaby układ chłodzenia. Mimo wszystko, jest on wart swojej ceny.

Udostępnij
4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.